Committees

Program committee

  • Cedric Lhoussaine – CRIStAL, Université de Lille
  • Hélène Touzet – CNRS, CRIStAL, Université de Lille
  • Eric Bapteste – CNRS, AIRE, Université Pierre et Marie Curie
  • Sèverine Bérard – ISEM, Université Montpellier
  • Virginie Bernard – Institut Curie, Paris
  • Samuel Blanquart – Inria Lille
  • Jérémie Bourdon – LINA, Université de Nantes
  • Bastien Boussau – CNRS, LBBE, Université Lyon 1
  • Christine Brun – CNRS, TAGC, Aix-Marseille Université
  • Ségolène Caboche – TAG/CIIL, Université de Lille
  • Frédéric Cazals – Inria Sophia
  • Annie Chateau – LIRMM, Université Montpellier
  • Rayan Chikhi – CNRS, CRIStAL, Université de Lille
  • Vincent Chouraki – Inserm U1167
  • Sarah Cohen-Boulakia – LRI, Universite Paris-Sud
  • Marie-Agnès Dillies – Institut Pasteur, Paris
  • Damien Eveillard – LINA, Université de Nantes
  • Jérôme Feret – Inria / Ecole Normale Supérieure
  • Martin Figeac – Université de Lille
  • Christine Gaspin – Inra Toulouse
  • Carito Guziolowski – LS2N, Ecole Centrale de Nantes
  • Laurent Jacob – CNRS, LBBE, Université Lyon 1
  • Fabien Jourdan – INRA Toulouse
  • Michaël Kopp – I2M, Aix-Marseille Université
  • Vincent Lacroix – LBBE, Université Lyon 1
  • Valérie Leclère – Institut Charles Viollette, Université de Lille
  • Claire Lemaître – Inria Rennes
  • Marc Lensink – CNRS, UGSF, Université de Lille
  • Anne Lopes – IGM, Université Paris Sud
  • Macha Nikoslki – CNRS, LaBRI and CBIB, Université de Bordeaux
  • Loïc Paulevé – CNRS, LRI, Université Paris-Sud
  • Eric Pelletier – CEA / Genoscope
  • Guy Perrière – CNRS, LBBE, Université Lyon 1
  • Pierre Peterlongo – Inria Rennes
  • Pierre Peyret – MEDIS, INRA-Université Clermont Auvergne
  • Céline Poux – EEP, Université de Lille
  • Hugues Richard – LCQB, Université Pierre et Marie Curie
  • Delphine Ropers – Inria Grenoble Rhône-Alpes
  • Nicolas Servant – Institut Curie, Paris
  • Anne Siegel – CNRS, IRISA, Unversité Rennes 1
  • Hédi Soula – Université Pierre et Marie Curie
  • Pascal Touzet – EEP, Université de Lille
  • Jacques van Helden – TAGC, Aix-Marseille Université
  • Vincent Vandewalle – EA 2694, Université de Lille
  • Cristian Versari – CRIStAL, Université de Lille

Organizing committee

  • Marie-Bénédicte Dernoncourt – Inria Lille
  • Guillemette Marot – EA 2694, Université de Lille
  • Jean-Stéphane Varré – CRIStAL, Université de Lille
  • Emilie Allart – CRIStAL, Université de Lille
  • Anaïs Barray – bilille, Université de Lille
  • Aurélien Béliard – CHRU Lille, CRIStAL, Université de Lille
  • Samuel Blanck – EA 2694, Université de Lille
  • Ségolène Caboche – TAG/CIIL, Université de Lille
  • Hélène Chiapello – Inra Toulouse, SFBI
  • Christophe Demay – CHRU Lille
  • Gaël Even – Genes Diffusion
  • Sophie Gallina – CNRS, EEP, Université de Lille
  • Sébastien Grec – UGSF, Université de Lille
  • Isabelle Guigon – bilille, Université de Lille
  • David Hot – Institut Pasteur de Lille 
  • Stéphane Janot – CRIStAL, Université de Lille
  • Laetitia Jourdan – CRIStAL, Université de Lille
  • Valérie Leclère – Institut Charles Viollette, Université de Lille
  • Pierre Marijon – Inria, Université de Lille
  • Laurent Noé – CRIStAL, Université de Lille
  • Pierre Pericard – CRIStAL, Université de Lille
  • Céline Poux – EEP, Université de Lille
  • Maude Pupin – CRIStAL, Université de Lille
  • Tatiana Rocher – CRIStAL, Université de Lille
  • Chadi Saad – CRIStAL, JPARC, Université de Lille
  • Mikael Salson – CRIStAL, Université de Lille
  • Olivier Sand – UMR8199, Institut de Biologie de Lille
  • Pascal Touzet – EEP, Université de Lille

Comments are closed