Organization

DL 2017 Organization

 

Program Chairs

Alessandro Artale (Free University of Bozen-Bolzano, Italy)

Birte Glimm (University of Ulm, Germany)

 

General Chairs

Meghyn Bienvenu (CNRS, University of Montpellier)

Marie-Laure Mugnier (University of Montpellier)

 

Local Arrangements Committee

Annie Aliaga, Jean-François Baget, Laurent Bienvenu, Pierre Bisquert, Stathis Delivorias, Elisabeth Grèverie, Abdelraouf Hecham, Laetitia Mégual, Federico Ulliana, Bruno Yun, Virginie Fèche

 

Program Committee

Franz Baader (TU Dresden)

Alex Borgida (Rutgers University)

Stefan Borgwardt (TU Dresden)

Elena Botoeva (Free University of Bozen-Bolzano)

Bernardo Cuenca Grau (University of Oxford)

Giuseppe De Giacomo (Sapienza University of Rome)

Silvio Ghilardi (Università degli Studi di Milano)

Laura Giordano (Università del Piemonte Orientale)

Víctor Gutiérrez Basulto (Cardiff University)

Martin Homola (Comenius University)

Matthew Horridge (Stanford University)

Ernesto Jimenez-Ruiz (University of Oxford)

Mark Kaminski (University of Oxford)

Yevgeny Kazakov (The University of Ulm)

Evgeny Kharlamov (University of Oxford)

Boris Konev (University of Liverpool)

Roman Kontchakov (Birkbeck College London)

Markus Krötzsch (Technische Universität Dresden)

Oliver Kutz (Free University of Bozen-Bolzano)

Domenico Lembo (Sapienza University of Rome)

Maurizio Lenzerini (Sapienza University of Rome)

Carsten Lutz (Universität Bremen)

Nicolas Matentzoglu (University of Manchester)

Thomas Meyer (University of Cape Town and CAIR)

Barbara Morawska (TU Dresden)

Boris Motik (University of Oxford)

Linh Anh Nguyen (University of Warsaw)

Magdalena Ortiz (TU Wien)

Peter Patel-Schneider (Nuance Communications)

Rafael Peñaloza (Free University of Bozen-Bolzano)

Andreas Pieris (University of Edinburgh)

Robert Piro (University of Oxford)

Antonella Poggi (Sapienza University of Rome)

Guilin Qi (Southeast University)

Riccardo Rosati (Sapienza University of Rome)

Marie-Christine Rousset (University of Grenoble Alpes)

Vladislav Ryzhikov (Free University of Bozen-Bolzano)

Uli Sattler (University of Manchester)

Thomas Schneider (University of Bremen)

Luciano Serafini (Fondazione Bruno Kessler)

Mantas Simkus (TU Wien)

Giorgos Stamou (National Technical University of Athens)

Giorgos Stoilos (Athens University of Economics and Business)

Umberto Straccia (ISTI-CNR)

David Toman (University of Waterloo)

Grant Weddell (University of Waterloo)

Frank Wolter (University of Liverpool)

Guohui Xiao (Free University of Bozen-Bolzano)

Michael Zakharyaschev (Birkbeck College London)

Dmitriy Zheleznyakov (University of Oxford)

Comments are closed