Programme Committee

Eric Aaron (Vassar College)
Dave Ackley (UNM)
Andy Adamatzky (University of the West of England)
Eran Agmon (Indiana University)
Andreas Albrecht (Middlesex University)
Lee Altenberg (CEC 2009)
Martyn Amos (Manchester Metropolitan University)
Takaya Arita (Nagoya University)
Elizabeth Aston (Keele University)
Joshua E Auerbach (Champlain college)
Wolfgang Banzhaf (Michigan State University)
Stuart Bartlett (Tokyo Institute of Technology)
Manuel Bedia (University of Zaragoza)
Randall Beer (Indiana University)
Peter Bentley (University College London)
Luc Berthouze (University of Sussex)
Guillaume Beslon (LIRIS, INSA-Lyon)
Navneet Bhalla (Harvard University)
Leonardo Bich (Universidad de Chile)
Martin Biehl (University of Hertfordshire)
Tim Blackwell (University of London)
Christian Blum (Spanish National Research Council)
Joachim Boldt (University of Freiburg)
Josh Bongard (University of Vermont)
James M. Borg (Keele University)
Amine Boumaza (Université de Lorraine)
Markus Brede (University of Southampton)
Nicolas Bredeche (Université Pierre et Marie Curie, Paris)
David Breen (Drexel University)
David Bryson (Michigan State University)
Larry Bull (University of the West of England)
Lola Cañamero (University of Hertfordshire)
Angelo Cangelosi (University of Plymouth)
Timoteo Carletti (University of Namur)
José M Cecilia (Catholic University of Murcia)
Martin Cenek (University of Alaska Anchorage)
Alastair Channon (Keele University)
Sung-Bae Cho (Yonsei University)
Insook Choi (University of Salford)
Dominique Chu (University of Kent)
Luís Correia (University of Lisbon)
Ernesto Costa (University of Coimbra)
Sylvain Cussat-Blanc (University of Toulouse)
Thomas Dandekar (University of Wuerzburg )
Jordi Delgado (Universitat Politécnica de Catalunya)
Peter Dittrich (Friedrich Schiller University Jena)
Gordana Dodig Crnkovic (Chalmers University of Technology)
Stéphane Doncieux (Université Pierre et Marie Curie, Paris)
Marco Dorigo (Université Libre de Bruxelles)
Alan Dorin (Monash University)
Rene Doursat (Manchester Metropolitan University)
Richard Duro (Universidade da Coruna)
Matthew Egbert (University of Sussex)
Alice Eldridge (University of Sussex)
Wilfried Elmenreich (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt)
Jesus Espinal-Enriquez (National Institute of Genomic Medicine)
Arantza Etxeberria (University of the Basque Country)
Nelson Fernández (Universidad de Pamplona)
Jose A. Fernandez-Leon (Sussex University)
Tom Froese (IIMAS, UNAM)
Rudolf M. Füchslin (Zurich University of Applied Sciences)
Nicholas Geard (University of Melbourne)
Carlos Gershenson (UNAM)
Keyan Ghazi-Zahedi (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
Mario Giacobini (University of Torino)
Jean-Louis Giavitto (CNRS, Paris)
Kyrre Glette (University of Oslo)
Heather Goldsby (University of Washington)
Ángel Goñi Moreno (School of Computing Science, Newcastle University)
Erik Goodman (BEACON Center, MSU)
Jerzy Gorecki (Polish Academy of Sciences)
Laura Grabowski (University of Texas-Pan American)
Manuel Grana (University of Basque Country)
Hugo Gravato Marques (ETH)
Julie Greensmith (University of Nottingham)
Maxime Gueriau (IFSTTAR-ENTPE)
Evert Haasdijk (Vrije Universiteit Amsterdam)
Heiko Hamann (University of Paderborn)
Taichi Haruna (Kobe University)
Inman Harvey (University of Sussex)
Takashi Hashimoto (Japan Advanced Institute of Science and Technology)
Salima Hassas (Université Lyon1)
Sabine Hauert (University of Bristol)
Helmut Hauser (University of Bristol)
Enrique Hernandez-Lemus (INMEGEN)
Francisco Hernández-Quiroz (UNAM)
Carlos Herrera Pérez (Universidad Politécnica de Madrid)
J. Michael Herrmann (University of Edinburgh, School of Informatics)
Simon Hickinbotham (University of York)
Thomas Hinze (Friedrich Schiller University Jena)
Paulien Hogeweg (Utrecht University)
Julien Hubert (VU Amsterdam)
Cristian Huepe (Unaffiliated)
Paul Humphreys (University of Virginia)
Tim Hutton (-)
Fumiya Iida (University of Cambridge)
Hiroyuki Iizuka (Hokkaido University)
Takashi Ikegami (University of Tokyo)
Eduardo Izquierdo (Indiana University)
Christian Jacob (University of Calgary)
Klaus Jaffe (Universidad Simón Bolívar)
Michal Joachimczak (Nagoya University)
Colin Johnson (University of Kent)
Genaro Juarez Martinez (University of the West of England)
George Kampis (Eotvos University)
Yoshihiko Kayama (BAIKA Women’s University)
Carole Knibbe (LIRIS, Université Lyon 1)
Hui Keng Lau (Universiti Malaysia Sabah)
Mathieu Lefort (Université Lyon 1)
Joel Lehman (University of Central Florida)
Tom Lenaerts (Université Libre de Bruxelles)
Soo Ling Lim (University College London)
Tiong Hoo Lim (Universiti Teknologi Brunei)
Taivo Lints (Tallinn University of Technology)
Joseph Lizier (University of Sydney)
Daniel Lobo (University of Maryland)
Michael Lones (Heriot-Watt University)
Robert Lowe (University of Skövde)
Herve Luga (IRIT-UT1C)
George Magoulas (Birkbeck College)
Chris Marriott (University of Washington)
Alexander Maye (University Medical Center Hamburg-Eppendorf)
Simon Mcgregor (University of Sussex)
Philip Mckinley (Michigan State University)
Barry McMullin (DCU)
Peter Mcowan (Queen Mary)
Jj Merelo (Universidad de Granada)
Daniel Merkle (University of Southern Denmark)
Orazio Miglino (University of Naples)
Rob Mills (University of Lisbon)
Dusan Misevic (INSERM)
Sara Montagna (Università di Bologna)
Alberto Montebelli (University of Skövde)
Jean-Baptiste Mouret (Université Pierre et Marie Curie)
Vincent C. Müller (University of Leeds/Anatolia College-ACT)
Roberto Murcio (UCL)
Chrystopher L. Nehaniv (University of Hertfordshire)
Stefano Nichele (NTNU)
Geoff Nitschke (University of Cape Town)
Stefano Nolfi (ISTC)
Shin-Ichiro Nomura (Department of Bioengineering and Robotics, TOHOKU University)
Laura Nuño De La Rosa (Universidad Complutense de Madrid)
Simon O’Keefe (University of York)
Charles Ofria (Michigan State University)
Yuta Ogai (Tokyo Polytechnic University)
Mizuki Oka (University of Tsukuba)
Eckehard Olbrich (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
Randal Olson (University of Pennsylvania)
David P. Parsons (INRIA Rhône-Alpes, France)
Jonathan Pascalie (IN’TECH Sud-Ouest)
Joshua Payne (University of Zurich)
Jeffrey Pfaffmann (Lafayette College)
Andrew Philippides (University of Sussex)
Fiona Polack (University of York)
Daniel Polani (University of Hertfordshire)
Simon Powers (University of Southampton)
Thomas Ray (University of Oklahoma)
Sebastian Risi (IT University of Copenhagen)
Luis M. Rocha (Indiana University)
Etienne Roesch (University of Reading)
Andrea Roli (Università di Bologna)
Jonathan Rouzaud-Cornabas (INSA-Lyon)
Christoph Salge (University of Hertfordshire)
Jose Santos (University of A Coruña)
Bruno A. Santos (University of Sussex)
Francisco C. Santos (INESC-ID and Instituto Superior Técnico, Lisboa)
Kazutoshi Sasahara (Nagoya University)
Hiroki Sayama (Binghamton University, SUNY)
Guido Schillaci (Humboldt Universität zu Berlin)
Thomas Schmickl (Universität Graz)
Bill Sellers (University of Manchester)
Tomohiro Shirakawa (National Defense Academy of Japan)
Ben Shirt-Ediss (Newcastle University)
Eric Silverman (Teesside University)
Olivier Simonin (INSA-Lyon)
J. Mario Siqueiros (IIMAS-UNAM)
Georgios Ch. Sirakoulis (Democritus University of Thrace)
Hédi Soula (Université Pierre et Marie Curie, Paris)
Michael Spranger (Sony Computer Science Laboratories Inc.)
Russell Standish (UNSW)
Pasquale Stano (University of Salento)
Adam Stanton (Keele University)
Kathleen Steinhofel (King’s College London)
Susan Stepney (University of York)
Kasper Stoy (IT University of Copenhagen)
Reiji Suzuki (Nagoya University)
Yasuhiro Suzuki (Nagoya University)
Keisuke Suzuki (University of Sussex)
Ivan Tanev (Doshisha University)
Uwe Tangen (Negnat Engineering Office)
Charles Taylor (UCLA)
Tim Taylor (University of York)
Jason Teo (Universiti Malaysia Sabah)
Christof Teuscher (Portland State University)
Guy Theraulaz (CNRS CRCA)
Serge Thill (University of Skövde)
Jim Torresen (University of Oslo)
Vito Trianni (ISTC-CNR)
Soichiro Tsuda (University of Glasgow)
Elio Tuci (Middlesex University)
Jon Umerez (University of the Basque Country)
Tatsuo Unemi (Soka University)
Edgar Vallejo (ITESM Campus Estado de Mxico)
Andrew Vardy (Memorial University of Newfoundland)
Neil Vaughan (Bournemouth university)
Mario Villalobos (Universidad de Tarapaca)
Marco Villani (University of Modena and Reggio Emilia)
Nathaniel Virgo (Earth-Life Science Institute, Tokyo Institute of Technology)
Sebastian von Mammen (University of Würzburg)
Justin Werfel (Harvard University)
James Whiting (University of the West of England)
Lance Williams (University of New Mexico)
Olaf Witkowski (University of Tokyo)
Alexander Woodward (University of Auckland)
Borys Wrobel (Adam Mickiewicz University)
Andrew Wuensche (University of Sussex)
Xin-She Yang (Middlesex University)
Hector Zenil (University of Oxford)
Xiaoge Zhang (Vanderbilt University)

Comments are closed